2012 Broadband Communities Summit
2012 Summit Presentations
 
Monday, April 23
7:00 am – 1:00 pm
Contractor Move-In
Location: Crystal Ballroom 1 – 6

1:00 pm – 7:30 pm
Exhibitor Move-In
Location: Crystal Ballroom 1 – 6

1:00 pm – 6:00 pm
Registration Open
Location: Crystal Ballroom Foyer/West Registration

2:00 pm – 5:00 pm
Workshop: Hands-On Financial Modeling Workshop
Location: Lalique 1

Instructor:
Steve Ross – Corporate Editor, Broadband Communities

5:00 pm – 6:60 pm
Dish Network Exclusive Event (by invitation)
Location: Bel-Air Room

2:00 pm – 6:00 pm
Verizon Meeting (by invitation)
Location: Steuben Room

6:30 pm – 7:30 pm
IMCC Board Meeting – Closed Meeting – Board Members Only
Location: Colonnade Room B

 

Tuesday, April 24
7:00 am – 6:00 pm
Registration Open
Location: Crystal Ballroom Foyer/West Registration

7:00 am – 1:00 pm
Exhibitor Move-In
Location: Crystal Ballroom 1 – 6

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast Sponsored by AT&T Connected Communities
Location: Crystal Ballroom 6-8 and Foyer

MULTIFAMILY TRACK
8:00 am – 10:20 am
Multifamily Workshop: Common Area A/V Solutions
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Henry Pye – Vice President, Residential Technology Solutions, Velocity Advisory Services, RealPage, Inc.

 

EDITOR’S CHOICE TRACK
8:00 am – 9:00 am
Case Studies of Notable FTTH Deployments
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Johnny Hill – Chief Operating Officer, Clearfield, Inc.

Speakers:
Casey Quint – Plant Manager, Wiggins Telephone Association
Vince Tyson, P.E. – Chief Operating Officer, Plateau
Ron Ellis – Operations, Rural Telephone

ECONOMIC DEVELOPMENT
8:00 am – 10:10 am
Opening Session: Getting Advanced Broadband Systems Built
Location: Lalique Ballroom 2

Opening Remarks/Moderator:
Jim Baller – President, Baller Herbst Law Group, PC

Speakers:
Scot Rourke – President & CEO, OneCommunity
Lev Gonick - CIO, Case Western Reserve -- Click for PDF file
Jim Kohlenberger – Executive Director, Jobs for America Coalition
Katie Espeseth – Vice President, EPB Fiber Optics -- Click for PDF file

EDITOR’S CHOICE TRACK
9:10 am – 10:10 am
Vendor/Audience Roundtable: Q&A Discussion on Inside Plant Challenges
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Steve Ross – Corporate Editor, Broadband Communities Magazine

Speakers:
Mark Boxer, Applications Engineering Manager of OFS -- Click for PDF file
Jay Borer – Global Business Manager, 3M Communication Markets Division -- Click for PDF file

MULTIFAMILY TRACK
10:20 am – 11:20 am
What Would a Connected “Socially Networked” Apartment Community Look Like?
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Mike Whaling – Vice President, Business Development, InfiniSys

EDITOR’S CHOICE
10:20 am – 11:20 am
Smart Grids and the Business Case for Fiber
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Tom Kerber - Director, Research, Home Controls & Energy, Parks Associates

Speaker:
Katie Espeseth – Vice President, EPB Fiber Optics -- Click for PDF file
Beth Ringley – Co-Founder, The Motive Group -- Click for PDF file
Dean Mischke, P.E. – Vice President, Finley Engineering Company, Inc. -- Click for PDF file

ECONOMIC DEVELOPMENT
10:20 am – 11:20 am
Government Incentives and Support
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator/Speaker:
Joanne Hovis – President, NATOA; President, Columbia Telecommunications Corp.

Speaker:
Jane Smith Patterson - President, The Way Forward - Go Forward
Pat Miner – Mayor Pro Tem, Plano City Council, Place 1
Josh Gottheimer – Senior Counselor to Chairman Genachowski, and Director, Public-Private Initiative, FCC

GENERAL SESSION
11:30 am – 12:40 pm
MDU State-of-the-Industry and Box Lunch – MDU Report and Property Owner Panel on Findings Sponsored by AT&T Connected Communities
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Introduction:
Lin Atkinson – General Manager, National Accounts, AT&T Connected Communities

Presenter:
Michael Render – President, RVA -- Click for PDF file

MDU Industry Panel – Moderator:
Steve Ross – Corporate Editor, Broadband Communities

Speakers:
Steve Sadler – Vice President Ancillary Services, Post Apartment Homes, LP
Michael Halbrook – Assistant Vice President, Director of Business Development, MAA Communities
Bryan Rader – CEO, Bandwidth Consulting LLC

MUTIFAMILY TRACK
12:50 pm – 1:40 pm
Case Study: Provider Technology Update
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Letitia Tucker – Director of Ancillary Services, UDR, Inc.

Speakers:
Daniel O’Connell – Senior Vice President, MDU Business Development, Comcast
Tom Nugent – National Sales Director, Verizon
Todd Flack – Associate Vice President, North Central Region, AT&T Connected Communities
David Schwehm – Senior Director of National Sales, Time Warner Cable
Bob Grosz – Commercial Vice President, Dish Network

EDITOR’S CHOICE
12:50 pm – 1:40 pm
Fiber to the Cell Site
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Gordon Caverly – Regional Vice President, Mid-State Consultants

Speaker:
Eric Gronvall – Manager of Product Management, TE Connectivity -- Click for PDF file
Kevin Morgan – Director, Marketing, ADTRAN -- Click for PDF file
Mark Murphy – General Manager – Technical, AT&T Connected Communities -- Click for PDF file

ECONOMIC DEVELOPMENT
12:50 pm – 1:40 pm
Innovative Financing Methods
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Mark Ansboury - President, Gigabit Squared

Speakers:
Graham Richard – National Broadband Champion; Principal, Graham Richard Consulting
Joe Starks - ECC, Acxess Ontario -- Click for PDF file
Tad Deriso – President/CEO, Mid-Atlantic Broadband Coalition

GENERAL SESSION
1:40 pm – 2:10 pm
Welcome Address and Newest FTTH Deployment Statistics
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Speakers:
Kyle Hollifield – Chairman, FTTH Council, NA
Michael Render – President, RVA, LLC -- Click for PDF file

GENERAL SESSION
2:20 pm – 2:50 pm
Gigabit Communities — Testing Grounds for New Applications
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Presenter:
Sue Spradley – Executive Director, US Ignite

3:00 pm – 4:00 pm
Association Board and Members Meetings
Location: TBA

MULTIFAMILY TRACK
3:00 pm – 3:50 pm
Cellular / Wireless
Location: Crystal Ballroom 6 – 8
Moderator:
Lori Reeves – Vice President, CIO, Forest City Residential

Speakers:
Kevin Persing – Western Regional Sales Manager, Axell Wireless -- Click for PDF file
Richard J. Sherwin – CEO, Spot On Networks
Todd Flack – Associate Vice President, AT&T Connected Communities
Reneta Haynes – Manager of Femtocell, Verizon Wireless

EDITOR’S CHOICE TRACK
3:00 pm – 3:50 pm
Marketing Fiber-to-the-Home Services
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Diane Kruse – CEO and Lead Consultant, NEO Fiber

Speakers:
Craig Settles – Co-Director, Communities United for Broadband -- Click for PDF file
Mark Erickson - City Administrator, City of Winthrop -- Click for PDF file
Will Aycock - Broadband Operations Manager, ITS Mgr - Greenlight, City of Wilson -- Click for PDF file

ECONOMIC DEVELOPMENT
3:00 pm – 3:50 pm
Working with Economic Development Agencies
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Lori Sherwood – Program Director, Maryland Inter-County Broadband Network

Speakers:
Pedro Garza – Chief, Texas Regional Office, Economic Development Administration
Angela Simpson – Chief of Staff, NTIA
Jessica Zufolo - Deputy Administrator, RUS

MULTIFAMILY TRACK
4:10 pm – 5:00 pm
Technology Due Diligence
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Emi Rodin – Resident Services Program Manager, AMLI Residential

Speakers:
Mark Bershenyi – Director of Contracts, Archstone
Barney Pullam – Vice President, Business Process, Waterton Residential
Andrew Smith – President, ASM
Chris Acker – Director, Velocity Advisory Services, RealPage Inc.

 

OPEN ACCESS TRACK
4:10 pm – 5:00 pm
Business Planning and Open Access Networks
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Andrew Cohill – President and CEO, Design Nine

Speaker:
David Shaw – Partner, Kirton & McConkie, PC -- Click for PDF file
Chris Mitchell - Director, Telecommunications as Commons Initiative, Institute for Local Self Reliance -- Click for PDF file
Rick Smith - General Services Director, City of Cortez -- Click for PDF file

ECONOMIC DEVELOPMENT
4:10 pm – 5:00 pm
Winning Strategies for the Emerging Knowledge Economy
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator/General Overview:
Michael Curri – President, SNGroup -- Click for PDF file

Speakers:
Bruce Abraham – President & CEO, North Georgia Network
Donny Smith – CEO, Jaguar Communications
Kyle Hollifield – Chairman, FTTH Council NA; Vice President Marketing and Business Development, Bristol Virginia Utilities
Betty Zeman – Marketing Manager, Cedar Falls Utilities (CFU)

5:00 pm – 6:30 pm
Exhibit Hall Opens: Refreshments Sponsored by Comcast
Location: Crystal Ballroom 1 – 5

6:30 pm – 8:00 pm
Opening Night Cocktail Reception Sponsored by AT&T Connected Communities
Location: Garden Court

 

Wednesday, April 25
7:00 am – 6:00 pm
Registration Open
Location: Crystal Ballroom Foyer/West Registration

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast Sponsored by Charter Communications
Location: Crystal Ballroom Foyer

MULTIFAMILY TRACK
8:00 am – 8:50 am
Property of the Month
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Steve Ross – Corporate Editor, Broadband Communities Magazine

Village on the Parkway
Speaker:
Roger Timmerman – Network Engineering Manager, UTOPIA -- Click for PDF file

Courtyards at the University of Michigan
Speaker:
Scott Casey – Sr. Vice President and Chief Technology Officer, Education Reality Trust

Grandview Condominiums, Seattle, WA
Speakers:
Linnea Wilkes – Business Development Manager, Communication Markets Division, 3M -- Click for PDF file
Taylor Jones – CTO, Elauwit Networks

OPEN ACCESS TRACK
8:00 am – 8:50 am
Modern Right of Way Management
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Steve Mayo – President and Owner, Inteleconnect, Inc. -- Click for PDF file

Speakers:
Carl Kandutsch – Attorney, Law Office of Carl Kandutsch
Kathleen McMahon – Founder, Applied Communications
Tom Garrison – Communications Director, City of Eagan

 

ECONOMIC DEVELOPMENT
8:00 pm – 8:50 am
Broadband and Healthy, Livable, Vibrant Communities
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Nicole Turner-Lee – President and CEO, National Association for Multi-Ethnicity in Communications

Speakers:
Chris Mitchell – Director, Telecommunications as Commons Initiative, Institute for Local Self Reliance -- Click for PDF file
John Horrigan - Vice President, Policy Research, TechNet

MULTIFAMILY TRACK
9:00 am – 9:50 am
Electric Vehicle Charging Solutions Panel
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Steve Sadler – Vice President, Strategic Business Services, Post Properties

Speaker:
Arun Banskota – President & CEO, NRG Electric Vehicle Services -- Click for PDF file
Kevin Mull – Vice President – Business Development, SPX Service Solutions -- Click for PDF file

OPEN ACCESS TRACK
9:00 am – 9:50 am
Case Studies: Success Stories for Open Access
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Ron Corriveau – Business Development, COS Systems

Speaker:
Russ Brethower – Fiber Optic OSP Manager, Grant County Public Utilities Division -- Click for PDF file
Mary Jan Hedman – Director, St. Joe Valley MetroNet -- Click for PDF file
Todd Marriott - CEO/Executive Director, UTOPIA -- Click for PDF file
Joe King – City Manager, Danville, Virginia -- Click for PDF file

 

ECONOMIC DEVELOPMENT
9:00 am – 9:50 am
Regional Approaches
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator/Speaker:
Bob Jennings – Executive Vice President, Gigabit Squared, LLC

Speakers:
Joe Freddoso – President & CEO, MCNC -- Click for PDF file
Dan Gallagher – CEO, OpenCape Corporation -- Click for PDF file
Monica Webb – Executive Committee Chair, WiredWest

9:50 am – 10:40 am
Membership Meeting. How IMCC Members Respond to MDU Needs in 2012: Service, Marketing, Technology and Regulatory.
(Open to IMCC Members and Prospects in the PCO Industry)
Location: Colonnade Room B

GENERAL SESSION
10:00 am – 10:40 am
Keynote Address: Winning with Rural Broadband
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Introduced by:
Diane Kruse – CEO, Zoomy Communications Inc.

Presenter:
James Salter – CEO, AEG

10:30 am – 12:30 pm
Exhibit Hall Open / Refreshment Break
Location: Crystal Ballroom 1 – 5

CORNERSTONE AWARDS LUNCHEON/KEYNOTE ADDRESS
12:30 pm – 1:50 pm
Keynote Awards Luncheon Sponsored by Verizon Enhanced Communities
Location: Malachite Showroom

Speaker:
Lawrence E. Strickling, Assistant Secretary of Communications and Information, US Department of Commerce; Administrator, National Telecommunications and Information Administration (NTIA)

MULTIFAMILY TRACK
2:10 pm – 3:10 pm
Bulk Services
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Henry Pye – Vice President, Residential Technology Solutions, Velocity Advisory Services, RealPage, Inc.

Speakers:
Ian Davis – Telecommunications Attorney, Founding Partner, Davis, Craig & Taylor PLLC
Nathan Geick – Multifamily Director, Suddenlink
John Baloga – Vice President Strategic Planning, CIO, Airwave
Jennifer Peterson – General Manager, North Central Region, AT&T Connected Communities
Greg McDonald – Director of Telecommunications, Ancillary Services, Riverstone Residential Group

OPEN ACCESS TRACK
2:10 pm – 3:10 pm
Technology for Open Access
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Andrew Cohill – President, Design Nine

Speaker:
Jorgen Olofsson – CEO, COS Systems, Sweden -- Click for PDF file
Dave Russell – Solutions Marketing Director, Calix -- Click for PDF file
Gary Stahlbrand – Director of Sales, TeraSpan Networks -- Click for PDF file
John George – Director, Systems and Applications Engineering, OFS

 

ECONOMIC DEVELOPMENT
2:10 pm – 3:10 pm
Town Meeting on Broadband and Job Creation
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Jim Baller – President, The Baller Herbst Law Group, PC

Speaker:
David Isenberg – Founder, Freedom to Connect, isen.com
Kevin Krufly – Vice President Public Affairs, American Region, Alcatel-Lucent
Joey Durel – President, Lafayette City Parish

MULTIFAMILY TRACK
3:20 pm – 4:50 pm
Legal Leaders
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Mary Kane – Senior Counsel, Comcast

Speakers:
Matt Ames – Lawyer, Costlow and Hubacher
Ian Davis – Telecommunications Attorney, Founding Partner, Davis, Craig & Taylor PLLC
Art Hubacher – Lawyer, Costlow and Hubacher
Darren Stand – General Attorney, AT&T Connected Communities
Brian Hansen – Partner, Boise Office, Holland & Hart, LLP, representing Time Warner Cable
Preeti Singh – Assistant General Counsel, Sales and Operations, Verizon
Gary Resnick – Shareholder, GrayRobinson, P.A.
Sue Weiske – Vice President and Senior Counsel, Charter Communications

OPEN ACCESS TRACK
3:20 pm – 4:20 pm
Open Access Fiber and Economic Development
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Bruce Abraham – President and CEO, North Georgia Network

Speaker:
Ira Levy – Chief Performance Officer & CIO, Howard County Government; Chair of the ICBN Governance Committee -- Click for PDF file
Frank Lockwood – Vice President of Sales, RST Communications
Michael Manikowski – Executive Director, Ontario County (N.Y.) Office of Economic Development
Joe Starks – President, ECC Technologies Inc. -- Click for PDF file

EDITOR’S CHOICE TRACK
3:20 pm – 4:20 pm
Rural Health Networks
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Joel Mulder – Senior Director of Business Development, G4S Technology LLC

Speakers:
Kipman Smith – Executive Director, Health Information Exchange of Montana
John Lewis - Director, Regional Development Institute, NIU
Boni Carrell – Executive Director, Rural Nebraska Healthcare Network

4:20 pm – 5:10 pm
Refreshment and Networking Break Sponsored by Comcast
Location: Crystal Foyer

MULTIFAMILY TRACK
5:10 pm – 6:10 pm (concurrent session)
Provider/Vendor Discussion: Industry Trends
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Chris Acker – Director, Velocity Advisory Services, RealPage Inc.

Speakers:
Dan O’Connell – Senior Vice President Comcast
John Baloga – Vice President Strategic Planning, CIO, Airwave
Dianne Giacovelli, General Manager – Western Region, AT&T Connected Communities

 

MULTIFAMILY TRACK
5:10 pm – 6:10 pm (concurrent session)
Owner Discussion: Industry Trends
Location: Lalique Ballroom 2

Moderator:
Kent McDonald – Vice President, Ancillary Services, AIMCO

OPEN ACCESS TRACK
5:10 pm – 6:10 pm
Do it Yourself Fiber – Creative Approaches to Organizing, Financing and Building FTTH Networks in Rural Areas
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Dr. Timothy Nulty – Project Chief Executive, ECFiber Network

Speakers:
Leslie Nulty – Director of Marketing, Customer Care, Administration and Investor Relations, ECFiber Network -- Click for PDF file
Ron Cassel – CEO, Millennium Communications Group -- Click for PDF file
Lindsey Annison – Part of the Management Team, B4RN -- Click for PDF file

6:10 pm – 7:45 pm
Exhibit Hall Cocktail Reception Sponsored by DIRECTV
Location: Crystal Ballroom 1 – 5

7:45 pm – 9:00 pm
Networking Dinners
Location: TBA

 

Thursday, April 26
7:00 pm – 2:00 pm
Registration Open
Location: Crystal Ballroom Foyer/West Registration

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast
Location: Crystal Ballroom Foyer

8:00 am – 5:00 pm
Workshop: Certified Fiber-to-the-Home Professional (CFHP) – Day One: Hosted by The Light Brigade
(additional fee required)
Location: Colonnade Room B

Instructor:
Larry Johnson, Founder and President, The Light Brigade

GENERAL SESSION
8:00 am – 9:00 am
General Session: The Broadband Network Doctor – How to Address Ailing FTTH Systems
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Presenter:
Gary Evans – CEO, Hiawatha Broadband Communications -- Click for PDF file
Milda Hedblom, J.D., Ph. D – Connectivity Consultant, Hiawatha Broadband Communications -- Click for PDF file

RURAL BROADBAND PROGRAM
9:00 am – 9:10 am
Welcome Remarks
Location: Lalique 2

Speaker:
Galen Updike – President, Rural Telecommunications Congress; Broadband Development Manager, Arizona Department of Administration (AZDOA)

MULTIFAMILY TRACK
9:10 am – 10:00 am
Metrics – Wireless Network Design
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Dave Daugherty – CEO, Korcett

Speakers:
Scott Casey – Senior Vice President and Chief Technology Officer, Education Realty Trust
Charles Flynn – COO, Korcett
Phillip Emer – Director of Technology, The Preiss Company

EDITOR’S CHOICE TRACK
9:10 am – 10:00 am
Libraries: Next Generation Broadband Demand Driver
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Don Means – Founder and Principal, Digital Village Associates -- Click for PDF file

Speakers:
Denise Hendlmyer – BTOP/PCC Grant Coordinator, Texas State Library and Archives Commission -- Click for PDF file
John Windhausen – Director, SHLB Coalition -- Click for PDF file
David Russell – Solutions Marketing Director, Calix
Don Shirley – Executive Director, Connected Texas

RURAL BROADBAND PROGRAM
9:10 am – 10:20 am
Redefining Relevant Adoption and Utilization in Rural America
Location: Lalique 2

Moderator:
Frank Odasz – President, Lone Eagle Consulting

Speakers:
Daniel Aghion – Executive Director, Digital Inclusion Forum -- Click for PDF file
Bill Shuffstall – Extension Educator, Penn State University
Eric Ogle – RTC Treasurer, Institute for a Secure and Sustainable Environment, University of Tennessee
Michael Ramage – Executive Director, Connected Tennessee Program, Connected Nation -- Click for PDF file

 

MULTIFAMILY TRACK
10:10 am – 11:00 am
Private Cable Operators Providing Customizable Solutions and Choice
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Dan Terheggen, CEO, Consolidated Smart Systems; President, IMCC

Speakers:
Mark Scifres – CEO, Pavlov Media
Trey Gaskins – CEO, Ygnition
Patrick Cunningham – Vice President, US Operations, MDU Communications International
Jim Johnson – Sr. Vice President Sales, Access Media 3, Inc.

EDITOR’S CHOICE TRACK
10:10 am – 11:00 am
Broadband and Senior Housing
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Bryan Rader - CEO, Bandwidth Consulting LLC

Speaker:
Dave Erkman - President, Speedcast Connect -- Click for PDF file
Carl Hirschman – President, SilverFox Broadband -- Click for PDF file
Nancy Green – Managing Principal, Verizon Connected Healthcare Solutions -- Click for PDF file

RURAL BROADBAND PROGRAM
10:30 am – 11:40 am
Alternative Rural Futures: Emerging Opportunities
Location: Lalique 2

Moderator:
Bill Shuffstall – Extension Educator, Penn State University

Speakers:
Karen Archer Perry – Senior Program Officer, U.S. Libraries, Bill & Melinda Gates Foundation
Frank Odasz – President, Lone Eagle Consulting
Deborah Watts – Senior Director, Research and Grants, NC Department of Commerce
Michael Curri – Founder and CEO, Strategic Networks Group

11:00 am – 2:00 pm
Exhibit Hall Open
Location: Crystal Ballroom 1 – 5

MULTIFAMILY TRACK
11:10 am – 12:00 pm
Construction Stopped, but Technology didn’t
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Richard Holtz – CEO, InfiniSys -- Click for PDF file

Speakers:
Tom Stender – Vice President & Chief Technology Officer, InfiniSys
Joe Martin – Asset Manager, Behringer Harvard Multifamily REIT 1, Inc.
Scott Wesson – Sr. Vice President, CIO, UDR

EDITOR’S CHOICE TRACK
11:10 am – 12:00 pm
Broadband and MTUs
Location: Lalique Ballroom 1

Moderator:
Steve Ross – Corporate Editor, Broadband Communities Magazine

Speakers:
Ronald J. Zimmer, CAE – President & CEO, Continental Automated Buildings Association (CABA) -- Click for PDF file
Tom Nugent - National Sales Director, Verizon Enhanced Communities
John Hoover - Sr. Product Manager - Access Product Marketing, Tellabs, Inc. -- Click for PDF file
Eugene Taylor – Technical Director, AT&T Services, Inc.

GENERAL SESSION/ WORKING LUNCH
12:30 pm – 2:10 pm
Good-Bye, Universal Service Fund. Hello, Connect America Fund. What Will the New Regulations Mean for Rural Broadband?
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Moderator:
Hilda Legg – Former RUS Administrator and Vice Chair, Broadband Communities

Speaker:
Thomas Navin – Partner, Wiley Rein, LLP -- Click for PDF file

GENERAL SESSION
Keynote Address: How Can the United States Achieve a Strategic Bandwidth Advantage?
Location: Crystal Ballroom 6 – 8

Speaker:
Blair Levin – Executive Director, Gig.U -- Click for PDF file

RURAL BROADBAND PROGRAM
2:30 pm – 3:40 pm
Mapping Session I: Making Use of the National and State Broadband Maps
Location: Lalique 2

Moderator:
Drew Clark – Executive Director, Partnership for a Connected Illinois -- Click for PDF file

Speakers:
Keith Montgomery – Senior Program Director, ICF International -- Click for PDF file
Todd Tanner – Executive Vice President, CONXX
Jason Hoekstra – Technology Solutions Advisor, U.S. Department of Education -- Click for PDF file

RURAL BROADBAND PROGRAM
4:00 pm – 5:10 pm
Mapping Session II: Ensuring the Sustainability of State Broadband Initiative Entities
Location: Lalique 2

Moderator:
Galen Updike – President, Rural Telecommunications Congress; Broadband Development Manager, Arizona Department of Administration (AZDOA)

Speakers:
Jane Patterson – President, The Way Forward
Michael Golden – Director, Business Planning, Arizona Broadband Project
Jason Whittet – Deputy Director, Massachusetts Broadband Institute
Don Shirley – Executive Director, Connected Texas

 

Friday, April 27
8:00 am – 5:00 pm
Workshop: Certified Fiber-to-the-Home Professional (CFHP) – Day Two: Hosted by The Light Brigade
(additional fee required)
Location: Colonnade Room B

Instructor:
Larry Johnson, Founder and President, The Light Brigade

 
 
2012 © Broadband Properties, LLC    
Top of Paga